hizmetlerimiz
transfer-fiyatlandirmasi-p.jpg

Transfer Fiyatlandırması

Grup şirketleri arasındaki iş ve işlemlerde uygulanacak fiyat ne olmalı? Uygulayacağım fiyatın yüksek maliyetli bir risk oluşturmadığından nasıl emin olabilirim. Çeşitli fiyatlandırma mekanizmalarıyla kazancın bir şirketten diğer şirkete aktarılması yoluyla vergi kaybına yol açılmasını engellemek üzere OECD tarafından geliştirilen ve oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan transfer fiyatlandırması kuralları yeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile birlikte 2007 yılından itibaren vergi sistemimizin bir parçası haline geldi. Vergi Denetim Kurulu bünyesinde bu konuda özel bir denetim birimi kurulmasıyla da denetim riski ortaya çıktı. 

Transfer Fiyatlandırması

Ayrıca uygulanacak fiyat konusunda vergi idaresi ile peşin fiyatlandırma anlaşmaları yaparak vergi incelemeleri sırasında çok yüksek maliyetlerle karşılaşma riskine karşı korunma imkânı getirildi.

Transfer fiyatlandırmalarınızı şirketiniz için en kazançlı şekilde yaparken bir yandan da mevzuatla tam uyum içinde kalabilmek uluslararası ve ulusal mevzuata hâkim, üretim süreçleri ve fiyatlandırma konularında yetkin, analiz yeteneği güçlü bir ekiple çalışmayı gerektiriyor. 

OECD bünyesindeki transfer fiyatlandırması çalışmalarına katılan, Türkiye’de transfer fiyatlandırma mevzuatının oluşturulmasına önemli katkıları olan, Türkiye’nin önde gelen iletişim ve bilgi işlem şirketleri grubunda transfer fiyatlandırmasına yönelik ilk birimi kurup, süreçleri ve dokümantasyon alt yapısını oluşturan ekibimiz, şirketinize transfer fiyatlandırması konusunda aşağıdaki tüm hizmetleri sunmaya hazır: 

Fiyatlandırma ve Dokümantasyon

  • Grubunuzun transfer fiyatlandırması risk profilini çıkarmak,
  • Grubunuza özgü fiyatlandırma politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamak,
  • Grubunuzda transfer fiyatlandırma dokümantasyon alt yapısını kurmak,
  • Grubunuzda transfer fiyatlandırma risklerini akılcı ve bilimsel bir yaklaşımla yönetebilmeniz için transfer fiyatlandırması süreç ve yönetim yapılandırmasını sağlamak,
  • Grubunuzda vergi müfettişlerince yapılabilecek transfer fiyatlandırması inceleme ve uzlaşma sürecinin yürütülmesine destek sağlamak,
  • Transfer fiyatlandırma ile ilgili yapılan inceleme sonucunda yapılan tarhiyatlar için yargı yoluna gidilmesi durumunda savunma ve takip süreçlerine destek sağlamak.

Peşin Fiyatlandırma Anlaşması

  • Başvuru ve müzakere sürecinde destek,
  • Anlaşmanın takibi ve yıllık rapor hazırlanması
  • Anlaşmanın yenilenmesi ve revize edilmesi

Transfer fiyatlandırması hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

yeni e-konomi

hizmetlerimiz

yeni e-konomi

haberler

yeni e-konomi

sektörler

teklif isteyin

Formu doldurarak bize ulaşın. Uzman kadromuz en kısa zamanda size dönüş yapsın.