bizden haberler
bizden haberler

Kurucu Ortağımız Bülent TAŞ, EKONOMİ’ye değerlendirmelerde bulundu

Türkiye’nin uluslararası kuruluşlar nezdinde eleştirilmesine neden olan yurt dışı faaliyetlerden elde edilen gelirin binde 5’ine kadar olan kısmın belgelendirilemese de vergi matrahından indirilmesini öngören madde değişiyor. Artık belgelendirilmeyen gider vergiden düşmeyecek.

Kurucu Ortağımız Bülent TAŞ, EKONOMİ’ye değerlendirmelerde bulundu

Gider indiriminin Türkiye’nin uluslararası sözleşmelerde verdiği taahhütler yönünden de sıkıntı yarattığının altını çizen Taş, Türkiye’nin imzaladığı Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Verilen Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesinin 8. maddesinde de bazı yükümlülükler getirildiğini anlattı.

Bülent Taş, taahhütlerin yerine getirilmesi için Türk Ceza Kanunu’na, yurt dışında rüşveti yaptırıma bağlayan hüküm eklenirken, vergiye tabi kazancın tespitinde bunun gider olarak dikkate alınmasının önüne geçildiğini söyledi.

Yargı kararlarının, gerek uluslararası sözleşmeleri gerekse ceza ve vergi kanunu hükümlerinin önemli ölçüde uygulanamaz hali getirdiğine değinen Bülent Taş, “İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetleriyle uğraşan firmaların yararlandığı binde 5’lik götürü gider uygulamasının kaldırılması Türkiye’yi uluslararası arenada taahhütlerine uygun bir düzenleme olarak hayata geçecek” dedi.

Kurucu ortağımız Bülent Taş’ın değerlendirmelerini okumak için lütfen tıklayınız.

teklif isteyin

Formu doldurarak bize ulaşın. Uzman kadromuz en kısa zamanda size dönüş yapsın.