bizden haberler
bizden haberler

İstanbul’daki 2019 UEFA Süper Kupa Finalinde KDV İstisnası Uygulanacak

İstanbul’daki 2019 UEFA Süper Kupa Finalinde KDV İstisnası Uygulanacak

Futbolseverler 14 Ağustos 2019 Çarşamba akşamı İstanbul’da çok önemli bir ana tanıklık edecekler.

2019 UEFA Süper Kupa maçı Beşiktaş Vodafone Park Stadyumunda, Şampiyonlar Ligi şampiyonu Liverpool ile Avrupa Ligi’ni müzesine götüren Chelsea arasında oynanacak.

İki İngiliz takımı arasında gerçekleşecek olan ve Türkiye saati ile 22:00’de başlayacak maçı Fransız hakem Stephanie Frappart yönetecek olup maç beIN SPORTS Haber'den naklen ve şifresiz olarak ekranlara gelecek.

Süper Kupa maçı için KDV istisnası

18 Ocak 2019’da TBMM’de kabul edilen 7162 sayılı Kanun-ile Katma Değer Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 40. madde ile katma değer vergisi istisnası düzenlemesi yapılmıştı.
Buna göre;

  • 2019 Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Süper Kupa Finaline ilişkin olmak üzere UEFA, katılımcı futbol kulüpleri (Liverpool ve Chelsea) ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara, bu müsabaka dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabaka dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları katma değer vergisinden müstesna olacak. Yani vergi hesaplanmayacak.
    Ancak bunun için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yukarıda sayılanlara “KDVK’nun Geçici 40. maddesi kapsamında olduklarına” yönelik bir yazı verilmesi ve bu yazının da satıcılara ibraz edilmesi gerekiyor.
    Satıcıların ise bu yazıyı Vergi Usul Kanunu’nun muhafaza ve ibraz hükümlerine göre 5 yıl süreyle saklamaları gerekiyor.
  • KDV istisnası tam istisna kapsamında olduğu için satıcılar yüklendikleri katma değer vergilerini, vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan diğer vergilerden indirilecekler, indirim yoluyla telafi edilemeyen vergileri ise mahsuben veya nakden iadesini talep edebilecekler.
    Maalesef futbolseverler için bir vergi istinasından söz edemiyoruz.
    Onlara keyifli seyirler diliyoruz.

Nazmi KARYAĞDI

teklif isteyin

Formu doldurarak bize ulaşın. Uzman kadromuz en kısa zamanda size dönüş yapsın.